Буенос Айрес
Тринайсетте часа на полета се изнизаха доста по-бързо отколкото очаквах. Предният път, когато летях до Беунос Айрес едва изтърпях тесните седалки на Алиталия, но насъбралата се умора, или по-скоро недоспиване някакси разшириха още по-тесните седалки на AirЕuropa и успях да пpоспя повечето от времето.
Буенос Айрес ме посрещна с облачно и мъгливо, но топло време. След известно чакане най-накрая багажът ми се появи на лентата, след което се заех и със задачата да вляза в града. И тъй като това не е просто град, а почти 15 милионен мегаполис, най-приемливия вариант изглеждаше автобусът. Но не онзи лъскавият, който струва 10 долара и спира директно в центъра, а онзи градският, който струва половин долар и минава през половината град.
Даа, да отидеш в голяма столица и да не опиташ градския транпорт си е живо престъпление.
За да пътуваш с автобусите в Буенос Айрес трабва да имаш монети. Качваш се през предната врата, казваш на шофьора за къде си, той натиска един бутон на някаква клавиатура пред себе си, след което пускаш монетите в един автомат и родеото, опа, пътуването започва.
След два дни и половина престой, така и не разбрах дали понятието “спирка” има някаква стойност в този град. Теоретично погледнато, тук там забелязах метални пилони с малки табелки с номера на автобусните линии, но на практика останах с впечатлението, че автобусът спира на всяка вдигната ръка, което ставаше през 50-100 метра. Спирането става рязко, а вратата се отваря в движение. Ден по-късно разбрах как става и слизането - натискаш бутон, за да сигнализираш на шофьора. По този начин изглежда, че думата разписание губи смисъла си и на потенциалният пътник му остава просто да чака следващия автобус.
Буенос Айрес като всеки огромен град е пълен с контрасти. Могат да се видят както квартали, приличащи на коптори, през които човек не би минал дори и през деня, така и лъскави булеварди с палми и небостъргачи. В центъра се разграначават улици с 3 размера, повечето от които са еднопосочни. Най-малките са с две ленти и тротоари едва достатъчни за двама души. Следващият размер са булевардите с 3-4 ленти и широки тротоари, а третите са още по-големи, като веднъж стигнах в броенето до 14 ленти. По всичките фучат коли и вдигат шум, достатъчен да заглуши и самолетен двигетел. Въпреки всичко, през повечето време движението не е прекалено претоварено и позволява на пешеходците да използват светофарите единствено с ориентировъчна цел, тоест повечето народ си пресича спокойно на червено.
Хостът ми от Couchsurfing се казва Освалдо, на 59 години е и живее на 21-я етаж в сревнително централната част на града. От терасата се вижда почти целия град. Изглежда бял, но някак мръсно бял. Блокове и високи сгради на където и да погледнеш, но това, което липсва е зеленината. Обикалях цял ден по улиците, но единственото подобие на паркове бяха няколко подредени градинки, чиято големина не позволява да се класират за паркове. При това са само в един от богатите квартали.
Двете неща, които правят може би най-силно впечатление по улиците са многото книжарници и още повечето денонощни външни магазинчета за сладки неща и цигари. Само по една от улиците можеш да преброиш повече книжарници, отколкото в цяла София, а като казвам книжарници имам предвид магазини за книги, а не за канцеларски материали.
Освалдо изкарва прехраната си чрез малко магазинче за джунджурии като гривнички, пръстени, обеци, евтини часовници и други подобни неща, които в България никой не би си и помислил да продава в нещо различно от магазин за 1 лев. Още по-интересно ми стана, когато прибра част от стоката от витрината, а останалото покри с платнище, след което нареди метални мрежи и спусна още една мрежеста щора. Престъпността e висока и това е начина, по които се борят с нея тук. От своя страна пък, на него му е трудно да повярва, че хората си оставят незаключени велосипедите по улиците на Германия, и също това, че в Европа нямаме портиери пазачи в жилищните сгради. Когато го питах на колко минути път е дадено място от апартамента му, той можеще да ми отговори само на колко блока е. Почти целият град е разделен на еднакви квадрати и хората са свикнали да измерват разстоянията в блокове, а не във време или метри.
На втория ден Освалдо ме заведе в къщата на майка си в един от крайните квартали на гара - Тигре. Това е по-скоро селище, разположено на рекa Тигре, която от своя страта е някъде край делтата на голямата река Парана. Тигре за буеносайресци е нещо като Панчарево за софиянци. Хората използват почивните дни, за да се измъкнат от града, да полежат на изкуствено затревените площи край калната и смърдяща река и да пият мате. Да, без изключение всички са нарамили термосите с гореща вода и пият мате. А за тези, чиито термоси са свършили си има дори продавачи на гореща вода.
Благодарение на посещението на Тигре, имах възможност да се запозная отблизо с буеносайреската железница. Но нека започнем от гарата. Тя, като всяка уважаваща себе си гарa е сборище на продавачи от всевъзможен тип, прошляци и всякаква паплач. Ако човек полюбопитства още малко ще открие, че зад гарата започва нещо като цигански квартал с всичките му присъщи характеристики. И това само на стотина-двеста метра от 14-лентовият булевард и паркчетата в квартала на богатите.
От своя страна влаковете не падат по-долу от гарата. Те са широки и порядъчно мръсни, а в тях естествено се возят главно по-бедни хора, като тук е напълно нормално да си седнал… но на земята, защото колкото и рано да отидеш на гарата, поне няколкостотин човека вече ще са тe изпреварили.
Другото нещо, което посетихме с Освалдо беше театрална постановка на някакъм малък англоезичен театър, чиято трупа е съставена главно от чужденци, живеещи от дълги години в Аржентина. Постановката се наричаше “No Sex please, We are British” и въпреки много гъсто наредените малки столчета беше достатъчно интересна, за да си струва мъчението.
В края, не бива да забравя и още нещо, с което ще запомня градa - с големите количества бездомници, спящи по градинките през деня и пред магазини и входове през нощта.
Сметнах, че два дни и половина в лудницата на Буенос Айрес са ми достатъчни и на 9-ти сутринта се изнесох към автогарата, за да хвана автобус до едно градче извън мегаполиса и да опровергая твърдението на Освалдо, че в Аржентина никой няма да ме качи на стоп.
kehayov
06 юни 2012 @ 11:29
човече с еднопосочен билет ли пътува до Аржентина ,няма ли да е проблем на митницата там ако те попитат къде ти е билета за обратно връщане ?
VESKO8406
19 окт 2010 @ 16:50
МНОГО ИНТЕРЕСНО
Тур
18 яну 2010 @ 11:32
Владика, аз те съветвам да си купиш пищов и да ни отървеш от жалкото си посредствено съществуване. Даже и назаем може да вземеш, пак ще свърши работа.
thornbird
20 ное 2009 @ 09:32
за мен пък Южна Америка е доста гостоприемна за solo travelers . Избягвайки столиците на Венецуела и Колумбия, би било доста приятна разходка Успех от мен! И мини и през Африка, верно скъпи визи, но опитай Аз мога да докладвам след януари за централна Африка
Tzoko Smoko
16 ное 2009 @ 13:37
evala na picha…..az edvali bih trugnal na takova pateshestvie. Aide v Evropa kakto i da e, ama v Latinska Amerika e pulna ludost. Ama kakto se kazva…lud umora niama……
Dano stignesh jiv i zdrav tam za kudeto si se zaputil !!!
admin
16 ное 2009 @ 02:45
Ami wijte sega, mnogo chesto fotoaparatyt mi se namira w ranicata mi i syotwetno ne snimam. Ponqkoga ne mi e i do snimane, ponqkoga zabrawqm… Ne moga da puskam po 100 snimki, zashtoto prosto ne prawq po tolkowa mnogo. Oshte poweche, che nqma smisyl da pylnq site-a sys slabi snimki. Oswen towa transferyt na snimkite ne e mnogo lesen. Hajde malkite sa lesni, no originalite ne sa. Obiknoweno originalite sa malko poweche ot towa koeto puskam tuk, i se sybirat w 70-130 mb arhiwi. Transferiram gi prez tranz.it, zashtoto nqmam po-udoben nachin. Zasega imah udoben dostyp i wypreki towa stawa mnogo bawno. Zanapred ochakwam da stawa wse po-zle otkym internet.
ALBIREO
16 ное 2009 @ 01:52
Подкрепям предложенията за повече снимки по принцип и особено на хората, местата и събитията които коментираш в статиите си. Предполагам не винаги ще е възможно по ред причини, но все пак… снимай!
Успех и занапред и освен да си жив и здрав, пожелавам ти все интереснотии да ти се случват.
То нали в това е идеята…
R NO
14 ное 2009 @ 13:28
Все се чудя как се прицели точно в самолета - за мен уцелването на точното време на излитане изисква известни усилия въпреки ползването на обществен транспорт - а Иван го хвана на стоп…?!? Или билетът беше без дата?
Приятна забава в ЮА!
оги
13 ное 2009 @ 21:46
Много се радвам, че си намерил нет, за да пишеш Светът не е само земя и е ясно, че няма как да е съвсем само на стоп. Както е ясно, че Иван не спазва някакъв закон, който повелява как точно да реализира тази невероятно смела идея! Ако можеше да спре самолет на стоп, предполагам, че щеше да пробва
astar
13 ное 2009 @ 18:02
-> Vladikata
абе охлюв…що реши, че тва е поредното риалити дето си се преебал да гледаш?!! нещо се почувства излъган или кво? нали се сещаш, че ше прави тва което иска и както иска…и евентуално ше пропусне да ти дава отчет!
Деян
13 ное 2009 @ 18:01
Оттук натам ще става все по-интересно
Молбата ми към Иван е да качва повече снимки. Освен това по възможност да качва и снимки на хората, за които разказва, както и на себе си
Поздрави, и успех!
M
13 ное 2009 @ 17:43
Tzoko Smoko
В момента е в Аржентина. Целта е да направи пълен кръг в Южна Америка.
Tzoko Smoko
13 ное 2009 @ 14:31
Zdraveite, prochetoh razkazite na mladeja…vsichko zvuchi super valnuvashto i izpulneno s priklucheniq!! Gledam datite na postovete i neshto malko se pooburkah..toi v moementa v Yujna Amerkia li e ili ..???
Vladikata
13 ное 2009 @ 14:20
На 26 съм, защо?
zizero
13 ное 2009 @ 12:18
Много хубави разкази и снимки. Желая ти много успех и спорен стоп. Качвай от време на време и някоя твоя снимка
Kalin
13 ное 2009 @ 11:47
@ Vladikata: на колко си години?
До тук (в Европа) всичко ми бе познато, тъй като съм бил на всички описани места. Но това вече е нещо напълно различно и много, много интересно. Пази се.
SISI
13 ное 2009 @ 11:30
А предишните пътеписи има ли ги някъде?
Ivan
13 ное 2009 @ 10:48
Не е аржентинска измишльотина смятането в блокове. И канадци и американци така смятат. Един блок е от една пресечка до друга, ако е по-голямо разстоянието и през няколко пресечки ако разтоянията м/у пресечките са по-малки. На око. Отличителна черта на Централна Америка и части на Азия е липсата на точен адрес. Примерно в нотариалният акт за адрес се дава следното: от plaza Los Cojones даваш 200м на север после 100 на дясно втората къща вляво е имота. Как работи незнам ама работи, адрес като Пиротска 22 би ги объркало местните.
Vladikata
13 ное 2009 @ 10:17
А уж пари за транспорт нямало да дава. Съветвам го да си купи пищов и 2-3 пълнителя. Едва ли се намира трудно и 30-40$ стигат.
jivkojj
12 ное 2009 @ 23:57
Супер интересно! Благодаря и очаквам с нетърпение пътеписите ти